Intensyvus atostogų metas, po pandemijos išaugę keliaujančių į užsienio šalis srautai ir dėl to padidėjęs užimtumas oro uostuose gali lemti tam tikrus nepatogumus keleiviui - tai rodo ir aviacijos sektoriaus naujienos tarptautiniu mastu. Tačiau nemažą dalį nesklandumų įveikti įmanoma tiesiog laikantis kelių nesudėtingų taisyklių. Lietuvos oro uostų specialistai dalinasi patarimais, kurie keleiviams padės išvengti streso ar nereikalingo rūpesčio ruošiantis į kelionę lėktuvu.

„Natūralu, kad vasara yra vienas intensyviausių laikotarpių aviacijos srityje. Gerokai išauga oro keliais judančių žmonių skaičius, tai lemia didesnius srautus, todėl dar aktualesni darosi patarimai kaip efektyviau planuoti savo kelionę, ko nepamiršti kiekvienam žmogui. Keleiviams svarbu nepamiršti tokių taisyklių kaip būtinų dokumentų pasiruošimas dar būnant namie, ankstesnis atvykimo laikas į oro uostą, detalus pasiruošimas aviacijos saugumo patikrai ir kita. Jų laikymasis neabejotinai padės išvengti didesnių nepatogumų“, - pataria Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.

Atvykti anksčiau

Kad  nereikėtų skubintis ir nerimauti, jog nespėsite į lėktuvą, keleiviams visada rekomenduojama laikytis auksine vadinamos oro uostų taisyklės - atvykti likus bent 2 val. iki skrydžio. 

„Itin ankstyvas atvykimas tikrai nėra būtinas, nes tikėtina, jog registracija į jūsų skrydį prasidės ne anksčiau nei 2 valandos iki numatyto išvykimo. Tačiau dalis žmonių pasilieka trumpesnį nei šis rekomenduojamas laiko rezervą ir tam tikrais atvejais susiduria su nemaloniomis situacijomis, kai dėl didesnių keleivių srautų tenka ilgiau palaukti eilėje prie patikros punkto ar registruojant bagažą“, - pasakoja R.Petraitienė.

Pats laipinimas įprastai prasideda likus maždaug pusvalandžiui iki skrydžio, tačiau pavėlavę keleiviai į lėktuvą gali būti ir nepriimti, net jei jis dar tebestovi ant pakilimo tako. Laiku atvykus į oro uostą ir ramiai praėjus patikrą, belieka informaciniuose ekranuose susirasti planuoto skrydžio išvykimo vartus ir laukti jo išvykimo laiko.

Laiko sutaupysite ir iš anksto pasiruošę asmens dokumentus bei skrydžio bilietus. Rekomenduojama turėti elektroninį bilietą, kuris visuomet bus išmaniajame įrenginyje ir neteks jo ieškoti paskutinę akimirką.

Greitoji patikra

Jei vis dėlto kelionė į oro uostą užtruko ilgiau nei buvo planuota ir matote, kad galite nespėti, Vilniaus oro uoste galima pasinaudoti greitosios keleivių aviacijos saugumo patikros (angl.: „Fast track”) paslauga ir taip išvengti eilių prie patikros punkto.

„Jei jau pakeliui į oro uostą matote, kad lieka labai mažai laiko iki įlaipinimo pradžios - nerizikuokite ir pasinaudokite „Fast Track“ paslauga. Skaičiuojame, kad čia keleiviai užtrunka dvigubai trumpiau nei įprastoje patikroje. Galimybę patekti į greitąją patikrą galite užsisakyti iš anksto telefonu, pirkti internetu arba šalia patikros esančiame savitarnos terminale, kuriame atsiskaitysite kortele arba grynaisiais“, - apie būdus pasakoja R.Petraitienė.

Be to, keliaujantys su mažais vaikais gali pasinaudoti atskira šeimoms su mažamečiais skirta eile aviacijos saugumo patikroje.

Registracija – iš anksto internetu 

Jei yra galimybė, skrydžiui visada patariama registruotis internetu – taip sutaupysite laiko, be to, kai kurios oro linijos už registraciją oro uoste ima papildomą mokestį, tad išvengsite ir papildomų išlaidų.

„Kartais tenka išgirsti, kad oro uostuose atliekamos procedūros yra keblios, sudėtingos - tiesa, taip kalba skraidantys rečiau. Iš tiesų kad ir kokie skirtingi oro uostai, procedūros visur bene identiškos, o iš esmės reikėtų pasistengti kuo daugiau pasiruošti dar prieš atvykimą į oro uostą. Pavyzdžiui, jei keliaujate tik su rankiniu bagažu ir skrydžiui užsiregistravote internetu, atvykus belieka eiti tiesiai į aviacijos saugumo patikrą“, - primena R.Petraitienė.

Registruojantis internetu visuomet atkreipkite dėmesį į leistiną bagažo svorį ir išmatavimus – kiekvienos oro linijos turi skirtingus reikalavimus tiek rankiniam, tiek registruotam bagažui.

Skysčiai, elektroniniai prietaisai ir kiti bagažo daiktai - ką svarbu žinoti?

Kelionės lėktuvais dažnai neatsiejamos nuo bagažo registracijos. Prieš skrydį reikėtų pasitikrinti, kokius daiktus galima transportuoti registruotu, o kuriuos yra privaloma pasiimti į rankinį bagažą.

Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad skysčiai rankiniame bagaže turi būti vežami ne didesnėse nei 100 ml talpose, sudėtose į permatomą maišelį. O keleiviams, kurie dėl tam tikrų sveikatos problemų privalo gabentis sveikatai ar gyvybei palaikyti skirtus elektroninius prietaisus, vaistus ar kitus neįprastus daiktus, rekomenduojama su savimi turėti sveikatos pažymą, liudijančią būtinybę.

Leidžiamų gabenti daiktų sąrašą rasite Lietuvos oro uostų tinklalapiuose, o besivežantiems nestandartinius daiktus reikėtų kreiptis į oro bendrovės atstovus ir pasitikslinti dėl galimybių.

Asmens tapatybės kortelė galioja ne visose šalyse

Reikėtų nepamiršti, kad asmens tapatybės kortelė galioja ne visur. Pavyzdžiui, Turkijoje, Egipte ar kitose ne ES šalyse būtina su savimi turėti pasą. Pasak R.Petraitienės, keliaujant oro transportu svarbu atkreipti dėmesį ir į dokumento galiojimo laiką.

„Rekomenduojama, kad vykstant į ES šalis, asmens dokumentas  galiotų bent 3 mėn., į kitas – ilgiau nei 6 mėn. nuo kelionės pradžios. Keliaujantiems su vaikais svarbu atsiminti, jog jų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką, o kai kuriose ne ES šalyse reikalaujama, jog asmens dokumentas galiotų bent 12 mėn. Vykstant į tolimesnę šalį galima susisiekti su Užsienio reikalų ministerijos konsuline pagalba ir pasitikslinti“, – pataria R.Petraitienė.

Ekspertė rekomenduoja turėti elektronines kelionės dokumentų versijas, kurios praverstų netikėtai praradus juos kelionėje. Daliai keleivių ramiau turint popierines bilietų ir kitų dokumentų kopijas, tad reikėtų įsivertinti, kaip jaučiatės patogiausiai.

Popandeminiai ribojimai kai kur dar galioja

Iškilusiais klausimais visuomet galima kreiptis į oro uosto darbuotojus – jie suteiks reikiamą informaciją ir patars, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Visgi tam tikrus namų darbus reikėtų atlikti ir patiems. Svarbu nepamiršti, kad kai kuriose šalyse dar galioja COVID-19 ribojimai - prieš kiekvieną skrydį būtina pasitikrinti informaciją, ar netaikoma saviizoliacija bei kiti su reikalavimai.

Detalią informaciją apie Lietuvos oro uostuose vykdomas tiesiogines skrydžių kryptis ir šalių taikomus reikalavimus keliautojams galima sužinoti specialiame polapyje: www.palanga-airport.lt/kryptys-is-lietuvos-oro-uostu

Paskutinė atnaujinimo data: 2022 06 29 d. 09:17

Susijusios naujienos

Lietuvos oro uostuose startuos saulės elektrinių parkų plėtra: skelbiamas projektavimo paslaugų viešasis pirkimas
Plačiau
Lietuvos oro uostai modernizuoja savo automobilių parką – persės į elektromobilius
Plačiau
Gyventojų apsaugai nuo triukšmo poveikio Lietuvos oro uostai gali skirti iki 5 mln. eurų
Plačiau
Lietuvos oro uostų spalio statistika: aviacijos tendencijos
Plačiau
Atgal
X