Neatsakingas ir viešą tvarką pažeidžiantis elgesys oro uostuose ar lėktuve gali baigtis policijos komisariate. Lietuvos oro uostų ir Policijos departamento atstovai keliaujantiems lėktuvais primena – oro uostai ir orlaiviai yra vietos, kuriose galioja ir ypatingai griežtai vertinamos viešosios tvarkos taisyklės bei kitos galimos grėsmės aviacijos procesų saugumui. Jų nesilaikymas vėliau teismo sprendimu gali užtraukti tiek administracinę, tiek baudžiamąją atsakomybę - net laisvės atėmimą iki dviejų metų.

Policijos departamento atstovų teigimu, nuo šių metų pradžios iki lapkričio dėl viešosios tvarkos pažeidimų vien į Vilniaus oro uostą pareigūnams teko vykti daugiau nei 50 kartų, o iškvietimų dėl smulkių nusižengimų buvo dar daugiau. Atitinkamai Kauno oro uoste fiksuoti daugiau nei dešimt tokių policijos pareigūnų kvietimų, Palangos oro uoste – keturi.

„Oro uostuose saugumo klausimai vertinami jiems skiriant ypatingą dėmesį. Tai yra mūsų veiklos prioritetas – užtikrinti, kad visi procesai oro uoste ir pati kelionė orlaiviu būtų saugi. Tenka apgailestauti, kad viešosios tvarkos pažeidimų skaičius oro uostuose vis dar yra nemažas. Kai kurie keleiviai pamiršta, kad oro uostai ir orlaivių įgulos itin atsakingai vertina bet kokią galimą grėsmę saugumui, todėl nedelsdami reaguoja ir praneša pareigūnams“, – pasakojo Lietuvos oro uostų saugos ir saugumo departamento direktorius Vidas Kšanas.

Su policijos pareigūnais dėl galimų viešos tvarkos ar kitokio tipo pažeidimų tiesiogiai bendrauja ir oro uostuose veikiantys Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, taip pat aktyviai į procesus įsitraukia ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

V.Kšano teigimu, dažniausia viešosios tvarkos pažeidimų priežastis – per didelis alkoholio kiekis. Jis priminė, kad keleiviams reikėtų atsakingai įvertinti vartojamą alkoholio kiekį, kontroliuoti savo elgesį.

Pasak V. Kšano, atsakingas elgesys oro uosto teritorijoje ar orlaivyje padės išvengti baudos, o gal net vėlesnio laisvės apribojimo.

„Atrodytų, tai gali būti tik nekaltas juokavimas apie turimą sprogmenį, tačiau tai gali reikšti jūsų kelionės pabaigą ir gautą baudą. Ne tik atsidursite policijos komisariate, bet ir galite sulaukti administracinės atsakomybės – baudos nuo 30 eur iki 140 eur arba net kai kuriais itin išimtiniais atvejais baudžiamosios atsakomybės - pavyzdžiui, viešųjų darbų ar net laisvės atėmimo iki dvejų metų“, – sakė oro uostų saugos ir saugumo departamento direktorius.

Nusižengimai orlaiviuose ir ant žemės

Pasak V. Kšano, dažniausiai pasitaikantys viešosios tvarkos pažeidimai oro uostuose – kai alkoholio padauginę keleiviai nesilaiko nustatytų tvarkų, nevykdo teisėtų antžeminio aptarnavimo bendrovių arba oro uostų aviacijos saugumo specialistų reikalavimų: pavyzdžiui, keikiasi, nepateikia reikiamų dokumentų, kelia fizinį pavojų aplink esantiems keleiviams. Tokiu atveju laipinimą vykdantys specialistai informuoja oro uostų aviacijos saugumo vadovus apie galimą pažeidimą, o šie kviečia ir į įvykio vietą palydi policijos pareigūnus.

Kita dalis pažeidimų – viešosios tvarkos pažeidimai orlaiviuose. Tokiu atveju, orlaivio įgula informuoja, kad atvykstančiame lėktuve yra keleivis, kuris kelia grėsmę kitiems keleiviams ir viešajai tvarkai bei, galimai, skrydžio saugumui. Tada informacija perduodama oro erdvę prižiūrintiems specialistams, tada oro uosto aviacijos saugumo darbuotojams, kurie informuoja ir iki reikiamos orlaivio sustojimo vietos palydi policijos pareigūnus. Keleivį pareigūnai pasitinka ir priima sprendimą dėl atsakomybės atsižvelgdami į sukeltą grėsmę, tačiau dažniausiai tokiais atvejais kelionė tokiems keleiviams baigiasi komisariate. Kai kurios oro bendrovės už rimtus saugumo pažeidimus keleivius įtraukia į „juodus sąrašus” ir ateityje gali atsisakyti juos skraidinti.

Ragina atsižvelgti į perspėjimus

V. Kšanas taip pat priminė, kad policijos pareigūnai kviečiami tokiais atvejais, kai galimas pažeidėjas, davus jam įspėjimus apie laukiančias pasekmes neatsižvelgia į tai, elgiasi piktybiškai ir kelia grėsmę.

„Vis dėlto turime nemažai ir tokių atvejų, kai nepaklusnūs keleiviai terminaluose kelia grėsmę kitiems arba galimai pažeidžia viešą tvarką, tačiau į tai pirmiausia sureaguoja mūsų aviacijos saugumo specialistai. Jiems pavyksta rasti sprendimą be policijos pareigūnų įsikišimo. Vis dėlto norime aiškiai pasakyti, kad nederamai elgiantis oro uoste – kyla labai nemaža rizika, jog bus pritaikyta tam tikro pobūdžio atsakomybė“, – pasakojo V. Kšanas.

Policijos departamento ir Lietuvos oro uostų atstovai primena laikytis viešosios tvarkos, nejuokauti apie sprogmenis esančius oro uosto teritorijoje ar orlaivyje, atsakingai vertinti vartojamo alkoholio kiekį. Laikydamiesi taisyklių užtikrinsite saugią bei sklandžią kelionę sau ir kitiems keleiviams.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022 11 08 d. 11:02

Susijusios naujienos

Lietuvos oro uostuose startuos saulės elektrinių parkų plėtra: skelbiamas projektavimo paslaugų viešasis pirkimas
Plačiau
Lietuvos oro uostai modernizuoja savo automobilių parką – persės į elektromobilius
Plačiau
Gyventojų apsaugai nuo triukšmo poveikio Lietuvos oro uostai gali skirti iki 5 mln. eurų
Plačiau
Lietuvos oro uostų spalio statistika: aviacijos tendencijos
Plačiau
Atgal
X